Menu

Okey

Okey

4. arıyoruz, neye elbette Okey’e. Herkesin muhakkak bildiği ve aynı zamanda her ortamda oynayabildiği, 4 kişilerse muhakkak bir okey takımının bir yerlerden bulunduğu bir oyundur. Her ne kadar eskiden sadece kahvelerde oynanıyor olsa da, şimdilerde her genç muhakkak bir iki kez oynamıştır okeyi. Zaten bir kafeye oturulduğu zaman muhakkak konu buraya dönüyor ve bir şekilde ıstaka önümüzde beliriyor.

Artık bu oyun sadece kafelerde veya köy kahvelerinde oynanan bir oyun değil. Özellikle de teknolojinin gelişmesi bu tarz oyunların daha çok kitleye ulaşmasını sağladı. Şimdilerde herkes online şekilde oynayabiliyor veya çeşitli yollarla ama kolay şekilde oynayabiliyor. Eğer bu oyunu oynamak isterseniz, size anlatacağımız yöntemleri ve oyun ile ilgili detayları bilmelisiniz. Henüz bilmiyorsanız bile, oldukça kolay olduğunu söylemeye gerek bile yok.

4.MÜ ARADINIZ?

  • Ne zaman 4. gerek kalıbını duysak, elbette aklımıza gelen ilk oyun Okey’dir. Her zaman için oldukça heyecanlı gerek çift gerek ise de tek oynanabilir. Ama her zaman için çift olunca zevki çıkar, orası da ayrı bir detaydır.
  • Oyunda olan taşlardan ve kimi oyun kurallarından bahsedeceğiz. Oyunda toplam 106 tane taş bulunması ile birlikte, aynı taştan 2’şer tane bulunmaktadır.
  • 2 tane sahte taş bulunan bu oyun takımı 4 renkten oluşmaktadır. 3 oyuncuya 14, 1 oyuncuya 15 taş dağıtılarak oyun bu seyirde devam etmektedir. 15 taşlı olan kişi ilk taşı atarak oyuna başlar ve ardından da herkes ya atılan taşı ya da yerde olan taşlardan birini seçerek oluşan kurala göre ıstakasını düzenler.

OKEY’İN KURALLARINI UNUTMAYIN

  • Aynı renkten ve aynı zamanda birbiri ardında en az 3 taş veya daha fazlası sıralanmış ise buna per denmektedir. Veya 4 ayrı renkten ama hepsi aynı sayı olan taşlar, ıstakada olmak zorundadır.
  • Bir kişi okeye dönüyorum diyorsa, elinde ki tüm taşlar per ama bitiş taşının okey taşı olması bekleniyordur ve bu sayede daha fazla puan alır.
  • Sahte taş, okey olan taş yerine kullanılabilir sadece.

**Bu oyun herkesin kolaylıkla anlayıp oynayabildiği, zevkli bir masa oyunudur. Aynı zamanda ücretsiz indirip, oynayabilirsiniz.**

**Okey, iOS 6.0 ve üst sürümleri için uygundur. Aynı zamanda çok fazla yer kaplamaz. iPad ve iPod touclara kolaylıkla indirip, kullanabilirsiniz.**

Hemen İndir

Yorum yok

Bir cevap yazın

 

Facebook

IMPERIA ONLINE